Aktualności

Virtuix Omni - Bieżnia do VR opuszcza fabrykę

Wirtualna rzeczywistość od dziesięcioleci stanowi Święty Graal interaktywnej rozrywki - jest zarówno nieuchwytna, jak i obiecuje niezrównany poziom doznań tym, którym uda się odpowiednio ją zaadaptować. Jak dotąd zadowalający poziom immersji osiągnięto jedynie w symulatorach lotu, space simach oraz grach wyścigowych, w których gracz stanowi stacjonarny element otoczenia i nie musi robić nic, poza siedzeniem w fotelu i rozglądaniem się na boki. O wiele trudniejsze jest wykorzystanie VR w grach, w których postać się porusza, a więc we wszystkich strzelankach FPP i TPP, erpegach etc. Bieganie po mocno ograniczonym przestrzennie pomieszczeniu, a tym bardziej z plecakiem VR po mieście to proszenie się o guza. Jedynym wyjściem byłoby więc umieszczenie gracza w czymś na kształt wielokierunkowej bieżni, która oszukałaby ucho środkowe użytkownika, symulując jego ruch. Właśnie takim rozwiązaniem jest Virtuix Omni, który wreszcie opuścił taśmy montażowe

07 październik 2016

Scrip - fizyczny portfel dla elektronicznych płatności

Niektórzy ludzie uważają, że tylko posiadając fizyczne banknoty w portfelu są w stanie kontrolować swoją gotówkę. Bezgotówkowe transakcje, w których nie czujemy wydawanych pieniędzy nie sprzyjają oszczędzaniu. Tu pomóc ma właśnie Scrip.

Studio NewDeal Design wpadło na pomysł niewielkiego, eleganckiego gadżetu, który zastąpiłby nasze karty płatnicze. Urządzenie składałoby się z dwóch części. W górnej wyświetlana byłaby kwota transakcji. W dolnej zaś miedziane wypustki układałyby się w wypukły wzór o kształcie określonej liczby. By potwierdzić transakcje należałoby zatoczyć okrąg kciukiem po wystającej części urządzenia. W ten sposób fizycznie czulibyśmy wydawane pieniądze, tak jak teraz ma to miejsce w przypadku papierowych banknotów czy bilonów.

Ale to jeszcze nie wszystko. Urządzenie automatycznie dzieliłoby transakcje na "okrągłe" kwoty. Przykładowo, by potwierdzić płatność w wysokości 26 dolarów, musielibyśmy przesunąć palcem trzykrotnie - raz po kształcie symbolizującym 20 dolarów, raz po 5 dolarach i raz po jednym. Całość przypomina do tego elegancką biżuterię, a nie kolejną kartę w portfelu.

Niestety jest to póki co jedynie koncepcja. Być może ktoś w przyszłości się nią zainteresuje, ale raczej nieprędko zobaczymy takie rozwiązanie w praktyce.


 

28 wrzesień 2016

Uniwersalne słuchawki z technologią Bass FX

Uniwersalne słuchawki to dobry wybór dla tych, którzy chcą z nich korzystać zarówno do słuchania muzyki, jak i grania na komputerze. Nowe słuchawki MasterPulse z technologią Bass FX umożliwiają wybór jednego z dwóch trybów dźwięku, dzięki czemu można używać ich do wielu zadań. Słuchanie muzyki wymaga włączenia niskich tonów, zaś w wirtualnej rozrywce lepiej ich się pozbyć. Dokonuje się tego przez założenie lub zdjęcie magnetycznych muszli słuchawkowych, bez używania specjalistycznego oprogramowania.

Z myślą o jakości

Słuchawki MasterPulse działają w systemie stereo, a odpowiednią jakość dźwięku w przypadku produktu Cooler Mastera mają zapewnić duże przetworniki o rozmiarze 44 mm. Co więcej, powłoka otaczająca głośniki została dobrana z myślą o polepszeniu brzmienia basów.

Na wielogodzinne sesje

Oprócz dobrego brzmienia, słuchawki powinny charakteryzować się też wygodą, tak więc MasterPulse posiadają aluminiowy pałąk i elastyczną opaskę, a do tego dochodzi również pięć różnych nauszników do wyboru: wszystko po to, aby użytkownik dostosował sprzęt do własnych potrzeb. Dla ułatwienia użytkowania słuchawki posiadają nieplączący się kabel, chowany mikrofon czy pilot do sterowania.

Pierwsze z wielu

Warto również zaznaczyć, że MasterPulse to pierwszy produkt z nowej serii Cooler Mastera, w której skład wkrótce wejdą MasterPulse Pro z systemem Virtual 7.1 oraz MasterPulse Maker – bezprzewodowe słuchawki z podświetleniem RGB.

Słuchawki nauszne MasterPulse kosztują około 329 zł.

Cechy produktu:

– System: stereo
– Wielkość przetwornika: 44 mm
– Technologia: Bass FX
– Mikrofon: tak
– Pilot do sterowania: tak
– Złącze: 3.5” jack + adapter

08 wrzesień 2016

Intel Kaby Lake - premiera pierwszych procesorów Core 7. generacji

Intel Kaby Lake - premiera pierwszych procesorów Core 7. generacji

Firma Intel oficjalnie zaprezentowała 7. generację układów Core o nazwie kodowej Kaby Lake. Początkowo na rynku debiutują jednak tylko słabsze modele dla urządzeń mobilnych, natomiast na wydajniejsze wersje i odpowiedniki dla komputerów stacjonarnych będziemy musieli poczekać trochę dłużej.

Mogłoby się wydawać, że procesory Kaby Lake to tak naprawdę odświeżone modele Skylake – nadal są produkowane w 14-nanometrowym procesie technologicznym i nadal mamy do czynienia z mikroarchitekturą Skylake. Okazuje się bowiem, że producent wprowadził w nich sporo nowych usprawnień, które pozwoliły wypuścić je już jako nową generację, oczywiście zgodnie z nową strategią wydawania procesorów PAO (Niższy proces technologiczny → Nowa mikroarchitektura → Optymalizacja).

Przede wszystkim udoskonalono proces technologiczny. Fakt, nadal mamy do czynienia z 14-nanometrową litografią, która została wprowadzona przy okazji premiery 5. generacji układów Core o nazwie kodowej Broadwell, ale tym razem poprawiono żebra i kanał tranzystorów, a przy tym usprawniono ich projektowanie i produkcję. Zmiana ta podobno pozwoliła osiągnąć nawet 12% wzrostu wydajności.

Oprócz tego producent usprawnił również funkcję regulacji stanów energetycznych Speed Shift – w nowych procesorach tryb Turbo Boost 2.0 jest uaktywniany jeszcze szybciej, więc możemy oczekiwać dodatkowego wzrostu wydajności. 

30 sierpień 2016

Nvidia Titan X - premiera najwydajniejszej karty graficznej na rynku

Titan X to absolutnie najwydajniejsza karta graficzna na rynku, na którą mogą sobie pozwolić tylko nieliczni klienci.

Zgodne z wcześniejszymi zapowiedziami, na rynku zadebiutowała karta graficzna Nvidia Titan X, a więc najpotężniejsza konstrukcja dla komputerów stacjonarnych. Niestety, oprócz wysokiej wydajności, nowy model wyróżnia się równie wysoką ceną.

Nowa karta zastępuje wysłużonego GeForce'a GTX Titan X z generacji Maxwell – oznaczenie jest podobne, ale nowy model już nie ma przedrostku GeForce GTX (choć na grzbiecie obudowy znalazło się podświetlane logo, a tyłu osłona właśnie z taką nazwą).

Karta bazuje na procesorze graficznym Pascal GP102 w lekko „przyciętej” wersji – oferuje on 3584 rdzeni CUDA, 224 jednostki teksturujące i 96 jednostek rasteryzujących. Oprócz tego na pokładzie znalazło się aż 12 GB pamięci GDDR5X o 384-bitowym interfejsie. Taktowania karty to 1417/1531 MHz dla układu graficznego i efektywne 10 000 MHz dla pamięci wideo.

Na nowego „tytana” mogą sobie pozwolić tylko nieliczni, bowiem został on wyceniony na bagatela 1200 dolarów – w polskich sklepach powinniśmy więc się spodziewać cen na poziomie 6000 złotych. Cóż, za topowy produkt trzeba przecież odpowiednio zapłacić.

 

02 sierpień 2016

Pieniądze na inteligentny rozwój

W ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój ogłoszone zostaną nowe konkursy na dofinansowanie, w których firma może starać się nawet o 20 mln zł dotacji. Warto zapoznać się z warunkami i sprawdzić, jakie są możliwości rozwoju przedsiębiorstwa.

Konkurs zostanie ogłoszony 27 kwietnia, a nabór wniosków będzie trwać od 1 czerwca do 31 sierpnia 2016 roku. Dotacje pochodzą z Poddziałania 3.2.1, którego zadaniem jest wspieranie wdrożeń wyników prac badawczo-rozwojowych. Docelowo ma to prowadzić do wprowadzenia na rynek nowych bądź ulepszonych produktów.

Maksymalny poziom wsparcia sięga 20 mln zł. Poziom dofinansowania zależy od różnych zmiennych, takich jak np. miejsce prowadzenia działalności. Najwyższy próg to 50% i dotyczy województwa lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Najniższy natomiast poziom dotacji obejmuje obszar miasta Warszawy i wynosi on 10%. Warto zauważyć, że dla średnich przedsiębiorstw pomoc w każdym przypadku jest o 10 punktów procentowych większa, a dla małych i mikro- aż o 20. Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych projektu wynosi 10 000 000 zł.

Do kosztów kwalifikowanych w ramach projektu regionalnej pomocy inwestycyjnej zalicza się:

  • Nabycie gruntu lub nieruchomości (nie dotyczy lokali mieszkalnych)
  • Nabycie lub wytworzenie środków trwałych
  • Opłacenie robót i materiałów budowlanych
  • Nabycie wartości niematerialnych jak patenty, licencje, własność intelektualna itp.
  • Spłatę rat zaciągniętych na zakup nieruchomości i innych środków trwałych

W zakresie prac rozwojowych do kosztów kwalifikowanych zaliczamy:

  • Wynagrodzenia, koszty pracy, składki ubezpieczeniowe, zdrowotne itp.
  • Badania, patenty, własność intelektualną, licencje itp.
  • Materiały, środki eksploatacyjne używane przy realizacji projektu
06 lipiec 2016

Specjaliści IT chcą pracować w Polsce

Jak wynika z najnowszego raportu firmy Antal It@PL - Rynek pracy IT w Polsce, programiści chętnie robią karierę w Polsce, a wybierając nowego pracodawcę częściej zwracają uwagę na prestiż firmy niż na warunki finansowe. Badanie, które premierę miało 19 listopada, odbyło się pod patronatem PAIiIZ.

- Tendencje wynagradzania w branży IT w obszarze rozwoju i wdrażania oprogramowania wzrastają w tempie 10% - komentuje Aleksandra Kujawa z Antal IT Service. Tempo wzrostu płac wpływa na decyzje zawodowe programistów. Okazuje się, że szukając pracy w Polsce, 34% z nich  kieruje się czynnikami finansowymi. Jednak ważniejszym od wysokości pensji są dla nich warunki pracy, takie jak prestiż firmy (45% głosów) czy  styl zarządzania i kultura organizacyjne potencjalnego pracodawcy (41% głosów). Jak ocenia ekspert PAIiIZ Michał Szaraniec, sektor IT jest jednym z najszybciej rozwijających się segmentów polskiej gospodarki.

Badanie pokazuje też, że jedna piąta polskich informatyków nie jest zainteresowana pracą zagraniczną, a międzynarodowe doświadczenie deklaruje 34% programistów. Okazuje się, że w przeciwieństwie do kryteriów wyboru nowej pracy w Polsce, to właśnie czynniki finansowe byłyby głównym bodźcem do emigracji (72% odpowiedzi). Połowa respondentów w wyjeździe za granicę upatrywałaby dalszego rozwoju, a około 30% chciałby się sprawdzić w innej kulturze pracy. Dokąd chcieliby wyjechać polscy programiści? 72% badanych wymienia bliskie sąsiedztwo, czyli Europę Zachodnią. W pierwszej trójce znalazła się też Ameryka Północna (44%) i Europa Północna (40%)

Badanie IT@PL przeprowadzone zostało metodą CAWI na przełomie września i października 2015 na próbie 744 specjalistów IT w Polsce. (PAIiIZ)

19 listopad 2015

Audyt TÜV NORD: standardy zarządzania usługami outsourcingowymi BCC wzorem dla innych

W dn. 2 X br. jednostka certyfikująca TÜV NORD Polska zakończyła audyt funkcjonujących w BCC systemów zarządzania: jakością, bezpieczeństwem informacji oraz usługami IT. Audyt potwierdził zgodność zintegrowanego systemu zarządzania z wymaganiami standardów: ISO/IEC 9001:2008, ISO/IEC 27001:2013 oraz ISO/IEC 20000-1:2011. 

Audyt objął pełen zakres usług świadczonych przez BCC, od wdrożeń systemów SAP przez usługi outsourcingowe i serwisowe po rozwój oprogramowania.

„BCC znane jest od lat z wdrażania międzynarodowych standardów zarządzania, organizacja utrzymuje system zarządzania: jakością, usługami i bezpieczeństwem informacji. Podczas tegorocznego audytu szczególnie wysoko oceniliśmy zintegrowany system zarządzania, obejmujący standardy świadczenia usług stałych BCC, takich jak: hosting zarządzany, administracja systemami IT czy serwis aplikacyjny SAP. W badanej próbie audytowej odnaleziono szereg twardych dowodów na dbałość i profesjonalizm w zakresie ochrony przetwarzanych informacji, dotrzymanie ustalonych warunków SLA oraz dbałość o własność powierzoną przez Klientów firmy BCC. Z wielką przyjemnością, Jednostka Certyfikująca TÜV NORD Polska, kolejny raz będzie rekomendowała potwierdzenie zgodności systemu SZBI z wymaganiami nowego wydania normy ISO/IEC 27001:2013 - powiedział Robert Wójcik, Auditor Wiodący w TÜV NORD Polska.

BCC było pierwszą firmą konsultingową w Polsce, która otrzymała certyfikat ISO 9001 (w 1998 roku). W 2007 r. BCC certyfikowało system zarządzania bezpieczeństwem informacji, funkcjonujący w Centrum Outsourcingowym BCC, na zgodność z normą ISO/IEC 27001. W 2008 r. BCC – jako pierwszy dostawca usług IT – otrzymało certyfikat ISO/IEC 20000-1, który potwierdza zgodność zarządzania usługami IT, realizowanymi przez Centrum Outsourcingowe BCC, z kodeksem dobrych praktyk opisanych w bibliotece ITIL v3.

03 listopad 2014

Ranking Deloitte: 22 najszybciej rosnące polskie firmy IT

W 15. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm „technologicznie innowacyjnych” w krajach Europy Środkowej, znalazły się 22 spółki z Polski. Zdaniem organizatorów wyniki świadczą, że branża coraz lepiej radzi sobie ze skutkami kryzysu.

Główny ranking obejmuje spółki, które osiągnęły największy wzrost przychodów w 2013 r. w porównaniu z 2009 r. Średnia stopa wzrostu laureatów wyniosła 698 proc. i była wyższa niż rok wcześniej (671 proc.), co zdaniem Deloitte oznacza, że firmy coraz lepiej radzą sobie ze skutkami spowolnienia gospodarczego. Wyniki pokazują także, że przedsiębiorstwa z branży w minionym roku szybciej rosły, zaostrzyła się konkurencja. Aby zostać jednym z laureatów trzeba było osiągnąć dynamikę przychodów na poziomie ponad 300 proc., podczas gdy rok temu wystarczyło 230 proc. 

Polska firma - 1962 proc. wzrostu

Zwycięzcą „Deloitte Technology Fast 50” została węgierska spółka Szallas.hu (wzrost przychodów o 2259 proc.), która w tym roku zadebiutowała w zestawieniu. Firma zajmuje się internetową sprzedażą miejsc hotelowych. Na drugim miejscu znalazła się polska porównywarka finansowa Comperia.pl (wzrost o 1962 proc.), z siedzibą w Warszawie. Rok temu spółka zajmowała 4 miejsce. W pierwszej dziesiątce uplasowały się jeszcze dwie polskie firmy: Netguru (nr 5, +1386 proc.) oraz ITMagination (nr 6, + 1342 proc.).  

Minimalne wymagania, aby znaleźć się w rankingu, to co najmniej 50 tys. euro rocznego przychodu (w latach 2009 – 2013) i okres działalności nie krótszy niż 5 lat. Średni wzrost przychodów polskich firm, które znalazły się w głównej części zestawienia wyniósł 739 proc.

20 październik 2014

Bezpłatna pomoc prawna w Eureka Technology Park

We współpracy z Kancelarią Adwokacką Michał Łabutka, zorganizowaliśmy Punkt Porad Prawnych, w ramach którego można uzyskać pomoc prawną na zasadach pro publico bono.

Naszym celem jest zwiększenie dostępności do wszechstronnej pomocy prawnej dla firm rozpoczynających i prowadzących działalność gospodarczą w Eureka Technology Park, jak i dla przedsiębiorców spoza ETP, co również stanowić może dla pracowników kancelarii dodatkową, cenną formą aktywności zawodowej i społecznej.

W przypadku chęci skorzystania z opisanej wyżej działalności o charakterze pro publico bono (w zakresie limitowanym odrębnymi ustaleniami z ETP),

ZAPRASZAMY do Eureka Technology Park w każdy wtorek w godzinach od 8:00 do 16.00, prosząc o wcześniejsze zgłoszenie i kontakt:

Marcin Łuczak– Punkt Porad Prawnych ETP,

Dąbrowa k/Poznania, 62-070 Dopiewo,

ul. Innowatorów 8,

tel. + 48 (61) 67 47 149

tel. kom 721 100 145,

e-mail: mluczak@kancelaria-labutka.pl

www.kancelaria-labutka.pl

25 sierpień 2014
Czytaj więcej